OK
ArdkarSanat
نکات مهم

مقالات تخصصی شرکت آردکار صنعت

نكات مهم در مورد جاروی تخلیه سیلو و نگهداری سیلوها

نوشته جناب آقاي مهندس بهرام بهنام

چاپ شده در ماهنامه نگاشته / خرداد 1395

وقتی صحبت از کیفیت سیلوی فلزی می شود، سه مورد را باید در نظر گرفت: 1) زیرسازی و فونداسیون 2) سازه سیلو 3) تجهیزات انتقال مواد

چون گذارد خشت اول بر زمين معمار کج گر رساند بر فلک، باشد همان ديوار کج

در رابطه با کیفیت زیرسازی و فونداسیون متاسفانه پروژه های سیلوی بتنی و فلزی سراغ دارم که به علت اجرای پی ضعیف و غیر اصولی و به دنبال آن در اثر نشست و یا شکست فونداسیون درنهایت سیلو دچار مشکل شده است و یا حتی غیر قابل استفاده شده است. وقتی پی سیلو مشکل داشته باشد دیگر هیچ کاری نمی شود کرد. برای همین در اجرای فونداسیون اصلا نباید خساست بخرج داد و بدنبال راهکارهای ارزان و غیر اصولی رفت. در واقع در زمین هایی که دارای مقاومت پایین می باشند ایجاد سیلو فلزی با توجه به سبکی سازه موجه تر از سیلوی بتنی می باشد .

کیفیت خود سازه سیلو در درجه اول بستگی به کیفیت مواد بکار رفته در سازه سیلو مانند: ورق بدنه و سقف، پیچ و مهره، واشر، مواد آببندی... و صد البته بستگی به طراحی سیلو و محاسبات استاتیک سازه با توجه به رعایت استانداردها و در نظر گرفتن عواملی مانند زلزله، بار برف و فشار باد دارد. درباره این موارد فکر میکنم به اندازه کافی بحث شده است و بدیهی است که در هنگام سفارش باید به این موارد دقت کرد. ولی نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم کیفیت نصب سیلو و تجهیزات آن می باشد. در این مورد کمتر بحث شده است که به نظر اینجانب نکته بسیار مهمی می باشد. در بعضی از پروژه ها مشکلات پیش آمده ناشی از نصب غلط و عدم تجربه و تبحر گروه نصب می باشد .

در رابطه با کیفیت تجهیزات انتقال جای بحث فراوان است. عواملی مانند ضخامت ورقهای بدنه تجهیزات، استفاده از صفحات ضد سایش، انتخاب صحیح سرعت زنجیر نقاله و یا تسمه بالابر و صد البته نصب سیستمهای امنیتی در بالابرها و نقاله های زنجیری و کیفیت نصب بسیار حائز اهمیت می باشد و درنهایت در کارایی سیستم تاثیر مستقیم میگذارند .

ولی نکته ای که می خواهم در اینجا بدان اشاره کنم در مورد جاروی کف در سیلوها کف تخت بتونی و فلزی می باشد. به علت تجمع ذرات با وزن مخصوص کمتر در کف سیلو، در هنگام تخلیه سیلو وقتی به کف سیلو می رسیم شاهد بالا رفتن میزان خاک و فضولات در غله می شویم، مخصوصا در گندم داخلی که عموما دارای ناخالصیهای بیشتری نسب به گندم وارداتی می باشد. در واقع جاروی کف بایستی برای تخلیه غلات با میزان ناخالصی بسیار بالا طراحی شده باشد، که متاسفانه اکثر سازندگان این مسئله را نادیده می گیرند .

شرکت فرانسوی موریون (Morillon ) که در سال 1865 میلادی تاسیس شده است، دارای تجربه منحصر به فرد در طراحی و ساخت تجهيزات تخلیه انواع مواد فله از سیلوها می باشد. موادی مانند انواع غلات، سبوس، انواع کنجاله، انواع پلیت، خاک اره، خرده چوب، پودر ذغال و ....

در اکثر پروژهایی که توسط ما فروخته و اجراء شده، چه با سیلوهای شرکت پرادو و چه با سیلوهای شرکت مای سیلو همواره سعی شده تا از جاروهای موریون استفاده شود. البته ناگفته نماند که قیمت آن تقریبا 2الی 5/2 برابر مشابه مدل ترکیه ای آن می باشد .

پیشنهادات اینجانب برای سیلوداران :

- نصب سیستم آسپیراسیون برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار در گالری های تحتانی. با صرف هزینه بسیار اندک با یک فن و سیکلون کوچک توسط ایجاد خلع نسبی در پایه بالابرها و نقاله های تحتانی این مشکل را به راحتی می توان حل کرد .

- نصب فن مخصوص سقفی بر روی سقف سیلوهای فلزی و همچنین بر روی سیلوهای بتنی با سقف فلزی. با اینکار از ایجاد میعان بر روی سطح داخلی سقف جلوگیری بعمل می آید .

- نصب سیستمهای امنیتی و هشدار دهنده مانند سطح سنج، سنسور چرخش فلکه، سنسور انحراف تسمه، سنسور هشدار خفگی و گرفته گی در بالابرها و نقاله های زنجیری

- استفاده از سیستم کنترل حرارت غله بطور صحیح و اصولی. در خیلی مواقع بدون اینکه غله نیاز به هوادهی داشته باشد، فن های هوادی بیهوده کارکرده و برق مصرف می شود و یا برعکس .

- بازدید دوره ای جهت تعمیر و نگهداری ماشین آلات مانند کنترل شلی تسمه بالابر، زنجیر نقاله، روغن گیربکسها و ...